Friday, April 26, 2013

and in Polish...


W tydzień po premierze nakład nowej powieści Murakamiego przekroczył milion egzemplarzy

wczoraj, 10:05Booklips.pl
Japoński wydawca Harukiego Murakamiego musi być w siódmym niebie. Najnowsza powieść pisarza ma bowiem szansę stać się jednym z najszybciej sprzedających się bestsellerów ostatnich kilku lat na całym świecie. To pokazuje także polskim czytelnikom, którzy uwielbiają Murakamiego, jak wielką popularnością cieszy się literatura w innych krajach.

Dom wydawniczy Bungeishunju Ltd. obwieścił, że w tydzień od premiery, która miała miejsce 12 kwietnia, drukarnie opuścił milionowy egzemplarz powieści. Pierwszy nakład książki wynosił 500 tysięcy egzemplarzy, ale popyt wciąż rósł, a zamówienia z przedsprzedaży na Amazonie osiągnęły rekordową liczbę, dlatego szybko zdecydowano się na dodruk 300 tysięcy sztuk. W czwartek 18 kwietnia dodrukowano kolejne 200 tysięcy, co dało powieści okrągły milion egzemplarzy wydrukowanych i wysłanych do księgarń oraz dystrybutorów.
Nadal nie ma oficjalnych danych o rzeczywistej wielkości sprzedaży, ale rzecznik wydawcy twierdzi, że w ciągu zaledwie trzech pierwszych dni czytelnicy kupili 350 tysięcy egzemplarzy powieści. Liczba ta nie powinna dziwić, jeśli weźmie się pod uwagę ogromną popularność, jaką cieszy się w Kraju Kwitnącej Wiśni Murakami.

 Kolejki po książkę w japońskich księgarniach przypominały czasy, gdy na rynek wchodziły kolejne tomy przygód Harry’ego Pottera – w kilku miejscach sprzedaż ruszała już o północy, z głośnym odliczaniem do momentu premiery. Zdaniem niektórych księgarzy zainteresowanie powieścią Murakamiego potęguje zapewne fakt, że szczegóły fabuły udało się utrzymać w ścisłej tajemnicy.
"Shikisai wo Motanai Tazaki Tsukuru to Kare no Junrei no Toshi" (z jap. "Tsukuru Tazaki, który nie ma kolorów, i jego rok pielgrzymki") to 370-stronicowa opowieść o człowieku, który próbuje poradzić sobie z bolesną przeszłością przy pomocy swej nowej miłości. Szczegóły fabuły możecie poznać klikając tutaj. Na polską premierę powieści przyjdzie nam zapewne trochę poczekać. Sprzedaż praw do publikacji na obce rynki miała rozpocząć się dopiero w zeszłym tygodniu.

http://kultura.onet.pl/wiadomosci/w-tydzien-po-premierze-naklad-nowej-powiesci-murak,1,5476282,artykul.html

No comments:

Post a Comment